Ministarstva

Otvoren novi pomorsko-putnički terminal u Veloj Luci vrijedan 14,8 milijuna eura

U Veloj Luci na otoku Korčuli otvoren je novi pomorsko-putnički terminal vrijedan 14,8 milijuna eura, financiran iz europskih fondova. Projektom je uređeno 515 metara obalne trase, izgrađena tri nova trajektna veza te premještena luka iz centra mjesta radi povećanja kapaciteta. Novi terminal ima četiri veza, a zaobalne površine obuhvaćaju parkirališta za automobile i autobusna stajališta. Najavljeno je i dolazak novog Jadrolinijinog broda 'Vela Luka'. Ministar Butković istaknuo je i druga prometna ulaganja na jugu Hrvatske, dok su ministar Bačić i župan Dobroslavić naglasili važnost projekta i nastavak ulaganja u lučku infrastrukturu.

12.01.2024 | Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture


Lokacije: Vela Luka, Otok Korčula, Ploče, Dubrovnik, Orebić, Polačište, Koločep, Trpanj, Drače, Dub Pelješka, Dominče, Cavtat, Ubli
Teme: Lučka infrastruktura, Jadransko more, Europski fondovi, Prometna povezanost, Modernizacija flote
Izdvojeni datumi: 2024-01-12T00:00:00Z
Datum: 12.1.2024. 0:00:00
Kategorije: Lučka infrastruktura, Jadransko more, Europski fondovi, Prometna povezanost, Modernizacija flote
Vela Luka, pomorsko-putnički terminal, Oleg Butković, Branko Bačić, Nikola Dobroslavić, Jadrolinija, trajekt, lučka infrastruktura, korisnik, promet, otok Korčula, Hrvatska, EU fondovi, MMPI, HINA

U Veloj Luci otvoren novi pomorsko-putnički terminal

Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković boravio je u petak, 12. siječnja u Veloj Luci na otoku Korčuli gdje je nazočio svečanosti otvorenja novog pomorsko-putničkog terminala vrijednog 14,8 milijuna eura.

U sklopu projekta, koji je dio velikog ciklusa ulaganja u lučku infrastrukturu diljem Jadrana, uređeno je 515 metara obalne trase te su izgrađena tri nova trajektna veza, a radovi su obuhvaćali premještanje luke iz centra Vela Luke u novi pomorsko-putnički terminal s ciljem povećanja kapaciteta i smanjenja zakrčenosti luke.
 
„Zaista je veliki dan danas za Vela Luku, za Korčulu i Dubrovačko-neretvansku županiju. Ovo je jedan od najvećih projekata koji je obilježio prošlu financijsku perspektivu, jer je riječ o projektu koji je financiran iz europskih fondova“, izjavio je potpredsjednik Vlade i ministar Butković zahvalivši Županijskoj lučkoj upravi, županu i potpredsjedniku Vlade Bačiću na realizaciji ovog važnog projekta.
 
U sklopu pomorsko-putničkog terminala Vela Luka izgrađen je terminal s ukupno četiri veza, od čega je jedan vez od 150 metara, dva od 70 metara s rampama te jedan vez od 40 metra. Na 18.685 m2 zaobalne površine nalaze se stajanke za čekanje za ukrcaj 350 automobila, 3 autobusna stajališta, 4 taksi stajališta te 20 parkirališnih mjesta.
 
„Osim ovog terminala za Vela Luku, kroz jedno dva mjeseca doći će i novi brod. Jadrolinija je nabavila novi brod koji će se zvati Vela Luka i on će prometovati na liniji ovdje od Vela Luke prema Splitu“, istaknuo je Butković izrazivši zadovoljstvo što je Jadrolinija, kao najveći hrvatski brodar, krenula u modernizaciju i nabavku novih brodova i iz europskih fondova i na alternativni pogon te što se paralelno s izgradnjom infrastrukture ide i u modernizaciju flote.
 
Osvrnuvši se na prometnu infrastrukturu na jugu Hrvatske, Butković je podsjetio na raspisani natječaj za gradnju autoceste od Ploča do Dubrovnika te je dodao kako nas uskoro nas očekuje i gradnja brze ceste, ali i luke Perna te obilaznice Orebića čime se nastavlja sa snažnim ulaganjima na jugu Hrvatske.
 
Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić rekao je kako se još prije 18 godina krenuli s realizacijom projekta, kao i da otvaranjem ovog terminala ne prestaje ulaganje, jer je u visokoj fazi realizacija na istočnom dijelu otoka, na lokaciji Polačište još jedne luke.  
 
Dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić je rekao da je novootvoreni terminal samo jedan od projekata povezivanja te županije s obzirom da ne rade samo cestovno povezivanje već i povezivanje otoka. Spomenuo je da su do sada završeni projekti Donje Čelo na Koločepu, Trpanj, Drače, Dubu Pelješku te Dominče, a sada su još u realizaciji, odnosno pri kraju Cavtat, Ubli i Polačište. 
 
Prilikom svečanosti otvorenja novog terminala u Veloj Luci uplovio je i prvi trajekt - Petar Hektorović.

IZVOR: MMPI/HINA


Više sličnih tema

12.01.2024 | Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Korčula dobila novi pomorsko-putnički terminal u Veloj Luci
23.07.2025 | Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
Potpisani ugovori za sufinanciranje dva projekta Lučke uprave Split
06.03.2023 | Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
Predsjednica Vlade Kraljevine Danske obišla kontejnerski terminal u Rijeci
31.08.2023 | Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
Potpisani ugovori za tri važna prometna projekta, ukupno vrijedna 77,5 milijuna eura
10.11.2022 | Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
Potpredsjednik Vlade i ministar Butković obišao ACI marinu i luku u Korčuli i Trpnju
25.08.2023 | Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
Pušten u promet podvožnjak u osječkoj Ulici Sv. Leopolda Bogdana Mandića
16.04.2025 | Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
11,5 milijuna eura za sufinanciranje dogradnje luke Prigradica na Korčuli
06.05.2025 | Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
Ministar Butković obišao novi Rijeka Gateway terminal u luci Rijeka
19.02.2024 | Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
Počeli radovi na projektu kroz koji će se graditi i tunel Kozjak
29.10.2025 | Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
Svečano otvoren Rijeka Gateway terminal
29.10.2025 | Vlada Republike Hrvatske
Predsjednik Vlade na otvorenju terminala Rijeka Gateway

Nove obavijesti

26.06.2026 | Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva
Ministar Vlajčić u Osijeku na sastanku o otkupu žitarica roda 2026.
26.06.2026 | Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike
Širenje mreže centara za starije osobe diljem Hrvatske – otvoren novi u Dubrovniku, četvrti u samo mjesec dana
26.06.2026 | Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
U Dalmatinskoj zagori predstavljeno jedinstveno postrojenje za proizvodnju zelene energije
26.06.2026 | Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije
Ministar Habijan: Do kraja godine Zakon o pravosudnoj policiji i Zakon o zatvorskom sustavu
26.06.2026 | Bjelovarsko-bilogorska policija
U Garešnici dvije žene narušavale javni red i mir
26.06.2026 | Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije
Sjednica Sabora: U 2025. godini isplaćeno 1,16 milijuna eura za besplatnu pravnu pomoć