U Zagrebu obilježena 150. obljetnica potpisivanja Konvencije o metru
Hrvatsko mjeriteljsko društvo (HMD) obilježilo je u Zagrebu Svjetski dan mjeriteljstva i 150. obljetnicu potpisivanja Konvencije o metru na konferenciji "Dani mjeriteljstva 2025.". Konvencija o metru, potpisana 20. svibnja 1875., temelj je globalne standardizacije mjernih jedinica. Događaju je prisustvovala i Branka Augustinović iz Ministarstva gospodarstva, koja je naglasila važnost mjeriteljstva za znanost, tehnologiju i gospodarstvo, te potrebu za razvojem modernog mjeriteljskog sustava. Konferencija je okupila stručnjake koji su raspravljali o aktualnim temama i povijesnom značaju mjeriteljstva, uključujući doprinos Nikole Tesle. Ove godine Svjetski dan mjeriteljstva je po drugi put prepoznat i kao UNESCO-ov međunarodni dan.
22.05.2025 | Ministarstvo gospodarstva
| Lokacije: | Zagreb |
| Teme: | Mjeriteljstvo, Obljetnice, Međunarodni odnosi, Znanstveni standardi, Tehnološki razvoj, Digitalno doba |
| Izdvojeni datumi: | 1875-05-20T00:00:00Z, 2025-05-22T00:00:00Z |
| Datum: | 22.5.2025. 0:00:00 |
| Kategorije: | Mjeriteljstvo, Obljetnice, Međunarodni odnosi, Znanstveni standardi, Tehnološki razvoj, Digitalno doba |
| Konvencija o metru, Svjetski dan mjeriteljstva, Dani mjeriteljstva 2025, Hrvatsko mjeriteljsko društvo, mjeriteljstvo, standardizacija, mjere i utezi, BIPM, Ministarstvo gospodarstva, Državni zavod za mjeriteljstvo, Nikola Tesla, UNESCO |