Ministarstva

Državni tajnik Milatić na najvećoj europskoj CPPA konferenciji RE-Source 2022

Državni tajnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Ivo Milatić sudjelovao je na otvorenju konferencije RE-Source 2022 u Amsterdamu, najveće europske konferencije o korporativnim ugovorima o kupnji energije (CPPA). Naglasio je potrebu za ubrzanjem energetske tranzicije, ambicije Hrvatske prema ugljičnoj neutralnosti do 2050. godine, te planove za razvoj 5 GW obnovljivih projekata do 2025. godine. Milatić je istaknuo i geotermalnu elektranu u Hrvatskoj te napore za uklanjanje administrativnih prepreka za CPPA, kako bi se potaknula energetska sigurnost i smanjile cijene električne energije.

06.10.2022 | Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja


Lokacije: Amsterdam, Hrvatska
Teme: Renewable Energy, Corporate Power Purchase Agreements (CPPAs), Energy Transition, Energy Security, Climate Change
Izdvojeni datumi: 2022, 2050, 2025
Datum: 6.10.2022. 0:00:00
Kategorije: Renewable Energy, Corporate Power Purchase Agreements (CPPAs), Energy Transition, Energy Security, Climate Change
RE-Source 2022, CPPA, obnovljiva energija, energetska tranzicija, Ivo Milatić, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Amsterdam, energetska sigurnost, ugljična neutralnost

Državni tajnik Milatić na najvećoj europskoj CPPA konferenciji RE-Source 2022

Danas je u Amsterdamu počela konferencija RE-Source 2022 koja tradicionalno okuplja kupce i proizvođače obnovljive energije iz cijele Europe. Ovo je šesta konferencija RE-Source koja ima cilj približiti kupcima i proizvođačima zelene energije prednosti korporativnih ugovora o kupnji energije, tzv. CPPA i najveća je konferencija te vrste u Europi. Ovogodišnja je konferencija RE-Source 2022 okupila gotovo tisuću sudionika.
 
Iako su rasprostranjeni u svijetu, CPPA su tek u začecima u Hrvatskoj. Njima se ugovara višegodišnja kupnja čiste energije izravno od proizvođača po fiksnoj cijeni što je u današnje vrijeme rastućih cijena energije iznimno korisno.
 
Hrvatska je prepoznata kao zemlja koja nedvojbeno ide putem ozbiljnog razvoja sektora obnovljivih izvora energije te je zato i pozvana da otvori konferenciju RE-Source 2022. Na otvorenju konferencije sudjelovao je državni tajnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Ivo Milatić.
 
Otvorenje konferencije bilo je posvećeno utjecaju energetske i klimatske krize na nabavu obnovljive energije. Uz predstavnike svjetskih i europskih korporacija, organizatora konferencije i energetskih tvrtki, državni tajnik Milatić poručio je da je više nego ikada potrebno ubrzati energetsku tranziciju na obnovljive izvore energije. „Republika Hrvatska stalno povećava svoju ambiciju na putu prema ugljičnoj neutralnosti do 2050. godine. Hrvatska je vodeća zemlja u regiji u korištenju obnovljive energije, a do 2025. planiramo razviti 5 GW obnovljivih projekata. Hrvatska također ima najveću binarnu geotermalnu elektranu u kontinentalnoj Europi, kapaciteta 16,5 MW. Više obnovljivih izvora energije pomoći će našoj energetskoj sigurnosti i smanjiti cijene električne energije. Hrvatska aktivno radi na uklanjanju administrativnih prepreka za CPPA te je jedan od narednih ciljeva ubrzanje uvođenja korporativnih ugovora o kupnji energije“, izjavio je državni tajnik Milatić.


Više sličnih tema

09.05.2022 | Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Na Plitvičkim jezerima održana konferencija CroEnergo
09.05.2022 | Ministarstvo gospodarstva
Na Plitvičkim jezerima održana konferencija CroEnergo
14.06.2024 | Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva
Državni tajnik Tugomir Majdak na konferenciji „Dani obnovljivih izvora 2024.“
11.06.2021 | Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Održan sastanak Vijeća ministara EU-a za energetiku
11.06.2021 | Ministarstvo gospodarstva
Održan sastanak Vijeća ministara EU-a za energetiku
26.11.2025 | Vlada Republike Hrvatske
Hrvatska i UAE jačaju suradnju u energetskom sektoru
26.03.2024 | Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Državni tajnik Milatić sudjelovao na Vijeću EU za okoliš
26.03.2024 | Ministarstvo gospodarstva
Državni tajnik Milatić sudjelovao na Vijeću EU za okoliš
01.12.2020 | Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
​Zeleni plan veliki je iskorak u energetskoj transformaciji gospodarstva

Nove obavijesti

27.06.2026 | Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
Završen 19. Dubrovnik Forum: dijalog i suradnja ključni u doba multipolarnosti
27.06.2026 | Splitsko-dalmatinska policija
U policijskoj upravi održan sastanak s počasnim konzulima
27.06.2026 | Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva
Dopuna Rješenja zbog izbijanja kuge malih preživača u Virovitičko-podravskoj županiji
27.06.2026 | Ministarstvo demografije i useljeništva
U Vukovaru održan sedmi Hrvatski iseljenički kongres
27.06.2026 | Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
Ministri vanjskih poslova EU MED9 u Dubrovniku o provedbi Pakta za Sredozemlje
27.06.2026 | Brodsko-posavska policija
Oštećena povjerovala neznancu te ostala bez novca i nakita
27.06.2026 | Brodsko-posavska policija
Teško ozlijeđena pješakinja
27.06.2026 | Brodsko-posavska policija
Alkoholizirani vozač prouzrokovao prometnu nesreću